Κριτική στα θέματα & απαντήσεις ΑΟΘ 2019 Κύριο

Σχετικά με τα θέματα του μαθήματος Αρχές Οικονομικής Θεωρίας (ΑΟΘ) που τέθηκαν στις πανελλαδικές εξετάσεις του 2019 μπορούν να γίνουν τα εξής σχόλια. Τα θέματα απέδιδαν δικαιοσύνη στους καλά προετοιμασμένους μαθητές και με κλιμακούμενο βαθμό δυσκολίας αντάμοιβαν τους μαθητές. Ως εκ τούτου οφείλουμε να συγχαρούμε τα Μέλη της Επιτροπής.

Το μόνο σημείο, που ίσως χρήζει καλύτερης διατύπωσης είναι το ερώτημα Α.1.β όπου κάποιοι μαθητές που έχουν κατανοήσει σε βάθος την έννοια της καμπύλης προσφοράς ενδέχεται να έχουν απαντήσει ότι η πρόταση είναι λανθασμένη γιατί "η ποσότητα παραγωγής στην οποία η επιχείρηση μεγιστοποιεί το κέρδος της, προκύπτει, όταν το οριακό κόστος ανερχόμενο είναι ίσο με την τιμή του προϊόντος". Κατά την γνώμη μας λοιπόν, θα έπρεπε στην εκφώνηση να υπήρχε και η λέξη "ανερχόμενο" ώστε να αποφευχθει οποιαδήποτε παρεξήγηση.

Για να δείτε τις εκφωνήσεις των θεμάτων ΑΟΘ 2019, πατήστε εδώ.

Για να δείτε τις απαντήσεις των θεμάτων ΑΟΘ 2019, πατήστε εδώ.