Image by Annie Spratt

ABOUT

Το aoth.edu.gr ανέβηκε στο διαδίκτυο τον Μάρτιο του 2011. Ήταν μία ιδέα που ξεκίνησε από τους οικονομολόγους  Αριστείδη Νότη & Άγγελο Νότη που ως στόχο είχε να αξιοποιηθούν οι σύγχρονες εκπαιδευτικές τεχνολογίες στο μάθημα Αρχές Οικονομικής Θεωρίας (ΑΟΘ).

Από τον Απρίλιο του 2023 στην επιστημονική μας ομάδα εντάχθηκε ο οικονομολόγος Παναγιώτης Πρέντζας. Γενικά είμαστε μία ανοιχτή ομάδα οικονομολόγων - εκπαιδευτικών που πιστεύουμε ότι οι νέες τεχνολογίες μπορούν να διευκολύνουν και να αναβαθμίσουν το παρεχόμενο επίπεδο των εκπαιδευτικών υπηρεσιών που προσφέρουμε και συγχρόνως να αμβλύνουν τις κοινωνικές ανισότητες στην εκπαίδευση. Με την δημιουργία του ανανεωμένου aoth.edu.gr πιστεύουμε ότι κάνουμε πιο εύκολη την εκπαιδευτική ζωή των καθηγητών και των μαθητών, για τους εξής λόγους:

Συγκεντρώνουμε όλες τις εκφωνήσεις και γράφουμε τις λύσεις για όλα τα πανελλαδικός εξεταζόμενα θέματα που έχουν τεθεί τα προηγούμενα έτη τόσο στα Ενιαία όσο και στα Επαγγελματικά Λύκεια.

1.

Εξασκούνται οι μαθητές σε quiz και συγκεκριμένα σε πιθανά ερωτήματα της μορφής Σωστό ή Λάθος και Πολλαπλής Επιλογής.

3.

Προσαρμόσαμε στις ανάγκες του μαθήματος ΑΟΘ το μαθηματικό πρόγραμμα GeoGebra.

5.

Συμβάλουμε στην ανάπτυξη μίας οικονομικής κουλτούρας στους μαθητές.

7.

Δίνουμε την δυνατότητα  στους εκπαιδευτικούς να προτείνουν τα δικά τους τεστ.

2.

Έχουμε επεκτείνει τα quiz μας σε δωρεάν app προσαρμοσμένα σε όλα τα smartphones.

4.

Ενημερώνουμε τους οικονομολόγους μέσω αρθρογραφίας για εκπαιδευτικά και οικονομικά θέματα.

6.

Δίνουμε το δικαίωμα στους επισκέπτες αφού εγγραφούν να μπορούν να σχολιάζουν και να συμβάλλουν στην ποιοτική βελτίωση των δωρεάν εκπαιδευτικών υπηρεσιών μας.

8.