Οι Φιλόσοφοι του Οικονομικού Κόσμου

Η ΖΩΗ, ΟΙ ΚΑΙΡΟΙ ΚΑΙ ΟΙ ΙΔΕΕΣ ΤΩΝ ΜΕΓΑΛΩΝ ΟΙΚΟΝΟΜΟΛΟΓΩΝ

Robert Heilbroner  / Εκδόσεις: Κριτική

Οι Φιλόσοφοι του Οικονομικού Κόσμου είναι ένα κλασικό best seller που όχι μόνο μας επιτρέπει να δούμε την ιστορία μας σε βάθος, αλλά μας βοηθά να καταλάβουμε καλύτερα την εποχή μας. Το θέμα του είναι το κοινό ενδιαφέρον των μεγάλων της οικονομικής σκέψης: η προσπάθεια κατανόησης του τρόπου λειτουργίας μιας καπιταλιστικής κοινωνίας. (Από την παρουσίαση στο οπισθόφυλλο του βιβλίου)

"Κανένας μας δεν μπορεί να ξέρει από πού προέρχεται αν δεν γνωρίζει τις πηγές των βασικών ιδεών που διαμορφώνουν τον τρόπο σκέψης μας. Οι φιλόσοφοι του οικονομικού κόσμου φωτίζει τις οικονομικές ιδέες που μας επηρεάζουν". (LESTER THUROW)
"Η νέα έκδοση του βιβλίου του R. Heilbroner Οι φιλόσοφοι του οικονομικού κόσμου θα εμπνεύσει μια νέα γενιά οικονομολόγων." (PAUL SAMUELSON)
"Ένα λαμπρό επίτευγμα." (JOHN KENNETH GALBRAITH)

Άγγελος Νότης

Ο Άγγελος Νότης είναι απόφοιτος του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών, ζεί στην Αθήνα και εργάζεται ως εκπαιδευτικός / οικονομολόγος στη Σχολή Μωραΐτη. agelosnotis.blogspot.gr