Θέματα - Λύσεις - Κριτική των θεμάτων ΑΟΘ 2017 Κύριο

Η αυλαία των πανελλαδικών εξετάσεων έπεσε με την εξέταση στο μάθημα ΑΟΘ για την κατεύθυνση οικονομίας και πληροφορικής. Κάποια σχόλια που μπορούν να γίνουν σχετικά με τα θέματα είναι ότι βοηθούν να ξεχωρίσει ο καλά προετοιμασμένος από τον μέτρια προετοιμασμένο μαθητή. Τα θέματα είναι ευφυή, απαιτούν κατανόηση βασικών οικονομικών εννοιών και δίνουν μία νέα κουλτούρα για το μέλλον της εξέτασης του μαθήματος.

Αυτό που μπορούμε να πούμε ως καλόπιστη κριτική, είναι ότι θα μπορούσαν κάποιες διατυπώσεις να είναι πιο εύστοχες. Συγκεκριμένα:

Παρατήρηση 1η: Στην ομάδα Α, η ερώτηση "Η καμπύλη του AFC αρχικά μειώνεται και στη συνέχεια αυξάνεται..." είναι κακά διατυπωμένη. Οι καμπύλες δεν μειώνονται, ούτε και αυξάνονται. Οι καμπύλες κατέρχονται και ανέρχονται.

Παρατήρηση 2η: Οι 10 μονάδες που δίνονται για την ανάλυση του κύριου οικονομικού προβλήματος είναι πολλές. Το συγκεκριμένο θέμα, επί της ουσίας αναλύεται από τον ορισμό του και η υπόλοιπη ανάλυση δεν προσθέτει κάποιο χρήσιμο νέο στοχείο στο θέμα.

Παρατήρηση 3η: Στην ομάδα Γ, η διευκρίνηση στην παρένθεση που προτρέπει τους μαθητές να σταματήσουν στο πρώτο δεκαδικό, ήταν περιττή και μπέρδεψε τους υποψηφίους.

Παρατήρηση 4η: Στην ομάδα Δ, ήταν άστοχη η διατύπωση στο Δ2. Δεν χρειαζόταν να επισημανθεί ότι το εισόδημα των καταναλωτών αυξήθηκε 20% γιατί μπέρδεψε πολλούς μαθητές, οι οποίοι αύξησαν τη ζήτηση 20%. Το δεδομένο αυτό έπρεπε - κατά την άποψή μας - να αναφερθεί στο Δ3 ως εξής: "Να υπολογίσετε την εισοδηματική ελαστικότητα στην αρχική τιμή ισορροπίας, δεδομένου ότι το εισόδημα των καταναλωτών αυξήθηκε κατά 20%".

Για να δείτε τα θέματα του μαθήματος ΑΟΘ για το έτος 2017, πατήστε εδώ

Για να δείτε τις λύσεις που προτείνει η επιστημονική ομάδα του aoth.edu.gr, πατήστε εδώ.

Περισσότερα σε αυτή την κατηγορία: « Νόμπελ Οικονομίας 2016 TEDxAUEB (Pre - event) »