Κριτική στα θέματα & απαντήσεις ΑΟΘ 2018 Κύριο

Σχετικά με τα θέματα ΑΟΘ που τέθηκαν στις εξετάσεις το έτος 2018 μπορούν να γίνουν τα εξής σχόλια. Απαιτείται επιτέλους το συγκεκριμένο μάθημα να αποκτήσει μία συνέχεια και συνέπεια στον τρόπο εξέτασής του. Ήδη η τυπική απόκλιση γύρω από το μέσο όρο είναι πολύ υψηλή (6,9) στο πέρασμα του χρόνου και η περιοδική αυτή κίνηση δεν δείχνει να αμβλύνεται. Είναι εμφανές ότι οι εκάστοτε επιτροπές δεν διακατέχονται από μία κοινή κουλτούρα και παιδαγωγική λογική.

Ενώ λοιπόν πέρυσι, τα θέματα ήταν διαβαθμισμένης δυσκολίας και οι καλά προετοιμασμένοι μαθητές διακρίθηκαν, φέτος κάτι τέτοιο είναι αδύνατο να συμβεί. Ο λόγος είναι ότι τα θέματα απαιτούσαν απλή εφαρμογή τύπων και απεικονίσεων οικονομικών μεγεθών. Οφείλουμε να ομολογήσουμε ότι η απαίτηση διαγραμματικών απεικονίσεων και η τεκμηρίωση αυτών, είναι προς την σωστή κατεύθυνση γιατί είναι κάτι που οι μαθητές θα συναντήσουν στην μετέπειτα ακαδημαϊκή τους πορεία.

Όμως, δεν είναι δυνατό ο μαθητής να κρίνεται κυρίως από την θεωρία, η οποία για άλλη μία φορά ήταν μεγάλη σε όγκο. Ο λόγος που αυτό είναι επικίνδυνο είναι διότι έχει - δυστυχώς - επικρατήσει σε πολλούς διορθωτές η λογική ότι ο μαθητής οφείλει να αναπαράγει πιστά τα κείμενα του σχολικού βιβλίου. Ειδικά φέτος που το ερώτημα της "ταυτόχρονης μεταβολής ζητούμενης ποσότητας και ζήτησης" επιδέχεται πολλαπλών ερμηνειών, θα είναι εγκληματικό οι μαθητές να κριθούν με γνώμονα το σχολικό βιβλίο. Ίσως το συγκεκριμένο θέμα να αποτελέσει την αφορμή να απαλλαγούμε από την αποστήθιση.

Θέλοντας να γίνουμε πιο συγκεκριμένοι, τα φετινά θέματα είχαν τις εξής αδυναμίες:

1) Ομάδα Β: Η ερώτηση σχετικά με την "ταυτόχρονη μεταβολή ζητούμενης ποσότητας και ζήτησης" έχει πολλαπλές προσεγγίσεις.

2) Ομάδα Γ: Η ερώτηση "να χαρακτηριστούν οι συνδυασμοί ποσοτήτων παραγωγής..." είναι ασαφής. Θα έπρεπε να ήταν πιο συγκεκριμένη η διατύπωση και να ζητούσε τον χαρακτηρισμό των συγκεκριμένων συνδυασμών "ως προς την οικονομική τους σημασία".

3) Ομάδα Δ: Η ερώτηση που αφορά την επίδραση της αύξησης του εργατικού μισθού και της βελτίωσης της τεχνολογίας πάνω στην καμπύλη προσφοράς, θα ήταν επιστημονικά ορθότερο να ζητά αιτιολόγηση της επίδρασης στην προσφορά και κατά συνέπεια στην καμπύλη προσφοράς.

Ας ελπίσουμε, ότι σύντομα θα δούμε στην ύλη της Οικονομικής θεωρίας και κεφάλαια Μακροοικονομίας ώστε οι μαθητές να αποκτούν χρήσιμες γνώσεις για την ζωή τους και ότι ο τρόπος εξέτασης θα ανταμείβει περισσότερο τους μαθητές που διακατέχονται από βαθιά οικονομική σκέψη.

Για να δείτε τις εκφωνήσεις των θεμάτων ΑΟΘ 2018, πατήστε εδώ.

Για να δείτε τις απαντήσεις των θεμάτων ΑΟΘ 2018, πατήστε εδώ.