Αύξηση των σχολών στην οικονομική κατεύθυνση Κύριο

Το κεντρικό Δ.Σ. της Ένωσης Οικονομολόγων Εκπαιδευτικών Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, ύστερα από αίτημα που απέστειλε στο Υπουργείο Παιδείας ο Πρόεδρός του Παντελής Τέντες και συνυπογράφεται από το Προεδρείο και τα μέλη του και σχετικές ενέργειες, ενημερώνει ότι έγινε δεκτή από την Ηγεσία του Υπουργείου η εισήγησή του για διεύρυνση των σχολών που εντάσσονται στο «ΠΕΔΙΟ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑΣ ΚΑΙ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ», κατά 20 τμήματα (11 ΑΕΙ και 9 ΤΕΙ).

Συγκεκριμένα, από το σχολικό έτος 2016 – 2017 οι κάτωθι σχολές θα μπορούν να επιλεγούν πλέον και από τους υποψηφίους της κατεύθυνσης «Οικονομίας και Πληροφορικής".

1. ΑΓΡΟΤΙΚΗΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑΣ & ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ (ΑΘΗΝΑ) - ΓΕΩΠΟΝΙΚΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ
  2. ΑΓΡΟΤΙΚΗΣ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ (ΟΡΕΣΤΙΑΔΑ) - ΔΗΜΟΚΡΙΤΕΙΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ
  3. ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑΣ ΚΑΙ ΔΙΟΙΚΗΣΗΣ (ΧΙΟΣ) - ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΑΙΓΑΙΟΥ
  4. ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ & ΤΗΛΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΩΝ (ΚΟΖΑΝΗ) - ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΔΥΤ. ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ